Miska na ovoce na pevném dnu.
Materiál:
Pedig- přírodní, umělý
Dno - lakolit, sololit, překližka.
Nářadí:
Nůžky, košíkářská špička (šídlo).
Materiál - Z čeho se získává?
Přírodní pedig se získává z vláken liány. Ten se před zpracování musí namočit asi tak na 5-10minut.
Pokud se pedig nenamočí tak praská a láme se. Po namočení je pedig měkký a dobře zpracovatelný. Pedig při práci vysychá. Proto je dobré ho čas od času ponořit do vody. Nejlepší je horká voda.
Umělý pedig nazýváme fix.
Umělý pedignepraská ,ale za to se hodně láme.
S tímto materiálem se pracuje ,, zasucha,, S polámaným pedigem je horší manipulace.
Pedig přírodní je kvalitnější a lepší než umělý. Když se umělý pedig poláme tak už nejde dát do původního tvaru jakbyl. Kdyžse zdeformuje přírodní pedig tak se namočí,a prsty se přejíždí po zdeformované části. Pedig musí být ale mokrý. Když se nalomí pedig, který je suchý nebo usychátak se zlomí ůplně.
Dno:
Pro tento výrobek je nejvhodnější pevné dno. Používá se dno ze sololitu,lakolitu nebo překližky. Dna mohoubýt oválná, kulatá,čtvercová aobdélníková. Počet otvorů ve dně záleží taky na velikosti dna.
Technologický postup:
Připravíme si dno s předemvyvrtanýmiotvory. Pokud děláme misku na ovoce tak použijeme dno kulaté. Připravíme si osnovy. Délka osnov se určuje podle velikosti dna. Jsou dvě varianty jak začít. První varianta je tak že když víme,že si máme naměřit třeba 50cm, tak si připravíme délku 100cm. Jeden prut. Příjde do dvou otvorů. Druhá varianta je ta že si připravíme délku osnov. Tak například 80cm. Zasuneme je do dna. Kratší část osnov vyčnívá z jedné strany a delší část osnov z druhé strany. Kratší část zapleteme. To se dělá tak, že se vezme libovolná osnova a jedese za následující osnovu a před další osnovu. Tímtozpůsobem opleteme koš kolem dokola.Obrátíme dno tou stranou kde jsou osnovy dlouhé a začneme plést misku. Plést můžeme několika pruty. Můžeme plést ze 2, 3, 4, 5, prutů. Nejvhodnější výplet je ze tří prutů.Pruty nastavíme tak, žeje přistrčíme k osnovám a levou rukou přidrřžíme, aby se nerozpletly. Jedeme tak že vezmeme první levý prut a jedeme přez dvě osnovy za jednu osnovu tak, že prut který byl levý, bude pravý. Tímto způsobem se osnovy opletou. Musíme dávat pozor, aby nám šly osnovy stejnoměrně. Pokud chceme výplet spíše otevírat tak podle toho musíme taky nahýbat osnovy. Po upletení pár řad se musí k osnovám přistrčit další pruty. Dělá se to tak, že se vezme prut a zapíchneme ho z pravé strany osnovy do výpletu. Když už jsme osnovy opletly tak musíme mít dostatečně dlouhý část na uzavírku. Ta se dělá tak že se vezme libovolná osnova a jede se s ní za následující osnovu a ven. Tímto způsobem uděláme všechny osnovy. Tím nám vzniknou jaké si obloučky. Musíme dávat pozor, aby mezi mimy nebyly otvory. Další část uzavírky je ta, že si vezmeme do dlaně tři osnovy a první prut z leva jede pod prostřední osnovu, a nad následující osnovu. Už máme v ruce dvě osnovy a třetí k nim přidáme. A jedeme znovu. Pod, nad, uložit. Když už jsme dopletly do konce tak musíme zakončit. To se dělá tak že dva pruty které máme v ruce překřížíme. Praví prut zapíchneme do následujícího otvoru. Je dobré když začínáme uzavírku, dát si na začátek kousek prutu. Je to proto, abychom na konci věděly kde máme zakončit uzavírku. Vezmeme první levou osnovu a zapíchneme jí ke kousku prutu kterým jsme si označili začátek a utáhneme. Další prut zapíchneme na stejné místo ale ze spoda. Ten samí prut se zapíchne do následujícího otvoru. Ten se pozná podle osnov které tam jsou uloženy ve tvaru kříže. Když nám ještě vystačily osnovy tak můžeme uplést i řadu druhou. Po ukončení uzavírky se koš ostříhá od výčnělků. Důležité je si každý střih důkladně promyslet. Je to proto, že když stříhneme o kousek dál, tak nám ten prut vyjede druhou stranou a výrobek je neprodejný. Proto je dobré jak u umělého a přírodního pedigu dávat si pozor na stříhání.
—————